Fyzioterapia – metóda prvej voľby

Ostať v dnešnom svete pokojným a nepodľahnúť uponáhľanej dobe je naozaj ťažké. Už to pomaly nevnímame až tak negatívne a začíname si zvykať. Vytrhnutie z tohto rýchleho životného štýlu je možné viacerými cestami. V tomto  blogu priblížime cestu, ktorá je úzko spojená s fyzioterapiou. Aby ste si vedeli dokonale predstaviť čo máme na mysli, zhrnieme si celú túto životnú ideu alebo štýl do viacerých bodov:

          1. Fyzioterapia ako metóda prvej voľby –

Informácia o tom že každý človek niekedy počas svojho života trpí na bolesť chrbta nie je predsa žiadna novinka. Uvedomte si pri tom fakt že všetky ostatné systémy , ktoré máme v tele, nebývajú tak často poškodené a neznepríjemňujú tak často životný komfort človeka. Je overené z mnohých vedeckých výskumov že pohyb ( teda prostriedok fyzioterapie) je účinnejší než medikamentózna liečba.  Preto je namieste a správne tvrdiť že metóda prvej voľby pri bolestiach tela je návšteva fyzioterapeuta.

          2. Fyzioterapia ako cesta k samostatnosti –

Tak ako pri návšteve zubára dookola počúvame o správnom spôsobe ako si čistiť zuby, tak isto sa určite nezaobíde návšteva fyzioterapeuta bez popisu ako správne sedieť, čo presne znamená byť vystretý, ako sa správne zohýbať aby ste si nepreťažovali chrbát. Znakom kvalitného fyzioterapeuta je viesť svojich pacientov k samostatnosti, aby si vedeli pomôcť keď ich sekne v chrbte, alebo  majú iné ťažkosti s pohybom. Je dôležité vysvetliť každému jeho slabé stránky a popísať zásady ktoré bude treba dodržiavať. Človek, ktorému nie je ľahostajný postoj k svojmu zdraviu, si zásady určite s radosťou osvojí.

Na tomto bode zakladáme motto nášho centra : „ Aktívny prístup k zdraviu“.

          3. Fyzioterapia ako zmena ku krajšiemu JA –

Na ľudskom tele máme mnoho kriviek, niektoré sú fyziologické teda prirodzené a je dobré že ich máme. Avšak niekedy sa na tele objaví niečo patologického čo nepôsobí dva krát pôvabne a často krát to človeka limituje aj funkčne a spôsobuje mu to bolesť. Spomenieme len niektoré ako hrb, vbočené palce na nohách, kolená vybočené do tvaru X alebo O, kladivkovité prsty, zhrbené držanie tela, vpáčený  hrudník. Všetky tieto poruchy je možné zväčša odstrániť včasnou fyzioterapiou, pravidelným cvičením a správnym držaním tela.

          4. Fyzioterapia ako zmena zmýšľania –

Tu je vhodné poukázať na príklad toho ako úspešne mení cvičenie jógy vaše telo nielen z vonku ale aj z vnútra.  Je jasné, že pokiaľ sa dokážete dennodenne na 20-30 minút venovať svojmu telu, pocítite to okamžite. Zlepšuje sa vám hybnosť, odstraňuje sa stuhnutosť i napätie, a začínate sa cítiť vo svojom tele príjemnejšie.  Ako hovorí stará ľudová múdrosť : „V zdravom tele – zdravý duch“,  je to stále tak a opak sa ešte nestal pravdou.

Ak vás článok zaujíma a radi by ste sa dozvedeli niečo viac o tom ako vám fyzioterapia zmení zmýšľanie, navštívte naše súkromné centrum na liečbu bolesti pohybového aparátu.