HALLUX VALGUS ALIAS VYBOČENÉ PALCE

Vybočený palec, ako sa diagnóza ľudovo nazýva, je deformita kĺbu na nohe. Konkrétne, medzi predpriehlavkovou kostičkou palca a samotným článkom palca. 

Na vzniku haluxov sa podieľa aj genetická predispozícia, no najmä spôsob chôdze so všetkými detailmi. Pred začiatkom liečby je dôležité si uvedomiť, či ste sa s vybočenými palcami už narodili, alebo ste si ich vyrobili počas života. Ako to už bežne v živote býva, že nič nie je zadarmo, tak ani haluxy nedokážeme len tak získať. Aj v jednom aj v druhom prípade je dôležitejšie, ako sa k nohám správate momentálne, lebo naše telo je neustále formovateľné vplyvom fyzikálnych síl a biologických pochodov.

Ako vzniká hallux valgus?

Podobných problémov, vybočených kĺbov by mohlo byť na tele viacero, ak by sme sa aj k iným častiam správali tak ako k nohám. V každom kĺbe ľudského tela existujú pasívne a aktívne štruktúry, ktoré držia jednotlivé kosti v neutrálnej polohe. Ak sa nebudeme starať o svaly, daný kĺb prestane fungovať ako má. Už je len otázkou času, ako dlho budú vedieť vzdorovať ešte pasívne štruktúry, ktorými sú väzy. Tie sa postupne začnú na jednej strane predlžovať a naopak na druhej skracovať. Kĺbne plôšky sa už nebudú dotýkať celými plochami, ale začne sa viac opotrebovávať jedna strana kĺbu. Pri halluxoch ide o rovnaký princíp. Sval, ktorý dokáže vykonávať pohyb s palcom do strany od ostatných prstov, začne byť nefunkčný. Prevahu svalovej sily dostávajú svaly na vnútornej strane, teda na strane smerom k ďalším prstom. Kĺb je aktívne vychyľovaný z osi. Väzy dokážu nejaký čas ešte držať a nepovoliť , no postupne povolia a dovolia palcu vybočiť ešte do väčších rozmerov.

Tento problém môže spôsobovať niektorý typ topánok, pri ktorých je špička zúžená a prsty sú stlačené k sebe. Je úplne logické a samozrejmé, že vybočené palce sa vám neupravia ak nosíte zlú obuv. Ani chirurgické zákroky vám nepomôžu, ak nezmeníte svalovú aktivitu a nezačnete cvičiť špeciálne cvičenia pre svaly na nohe.

" Telo sa nám stále prispôsobuje, ak ho vieme deformovať, vieme ho aj formovať k lepšiemu."

Ako prebieha fyzioterapeutická liečba?

Ak vieme čo sa v tele pokazilo a nefunguje , je jednoduché určiť zásady správnej liečby. V dnešnej dobe je známa liečba lepiacimi páskami - kinesiotaping. Pri tomto spôsobe liečby odľahčujeme väzy na vonkajšej strane palca. Páska nám nahradí fixačnú funkciu týchto štruktúr. Pridáme k tomu pravidelné cvičenia, aby sme aktívne zapracovali aj na svaloch ( najmä na m. abductor hallucis - odťahovač palca), ktoré držia palec v neutrálnej polohe. Cvikmi vieme ovplyvniť plochú nohu a spadnutú klenbu, ktorá často sprevádza deformitu palca.

Pre rýchle a úspešné zvládnutie liečby je výhodou začať v skoršom štádiu vybočenia, pri ktorom ešte nestihli vzniknúť degeneratívne poruchy na úrovni kĺbových plôch, a teda sa nám nezačal meniť tvar kosti.

Fyzioterapeutická liečba by mala byť prvou voľbou pri mnohých diagnózach. Skôr ako sa dostanete do terminálneho štádia, kde vám už cvičenie nepomôže a budete sa musieť obrátiť na chirurgickú liečbu, začnite s cvičeniami s ktorými vám poradíme aj my.