
Čo je fyzioterapia?
Fyzioterapia je nelekársky odbor, ktorý sa zaoberá diagnostikou, liečením a prevenciou porúch pohybového systému človeka. Jedná sa o odbor inter a multi disciplinárny. To znamená, že je spojitý s ostatnými lekárskymi i nelekárskymi odvetviami ktoré sa starajú o zdravie človeka a využíva mnohé fyzikálne prostriedky.
Prioritou fyzioterapie sú najmä poruchy funkcie pohybového aparátu ktoré zväčša nie je možné, alebo len veľmi ťažko vidieť na statických skenoch zobrazovacích vyšetrení. Tieto poruchy sa zväčša prejavia v pohybe, alebo pri manuálnych testoch a často sú sprevádzané rôznorodými príznakmi a ťažkosťami.
V čom je jedinečná?
Ako to funguje?
,, Skôr ako začnete niekoho liečiť, spýtajte sa ho, či je ochotný vzdať sa vecí, kvôli ktorým je chorý“ Hippokrates.
Pre požadovaný účinok a teda i výsledok je najdôležitejšia spolupráca!
To znamená, že nielen terapeut, ale i pacient/klient musí vyvinúť maximálne úsilie. Každý človek je bio-psycho-sociálna bytosť a teda i tieto aspekty treba brať do úvahy a maximálne ich podporovať. Len toto vyvinie zdravý terapeutický vzťah založený na spolupráci a porozumení!
S najväčšou pravdepodobnosťou budete musieť cvičiť a to nielen pod dohľadom fyzioterapeuta, ale i doma. Taktiež budete musieť zmeniť niektoré stereotypy a návyky, práve ktoré vás dostali do problému a ťažkostí, s ktorými ste nás navštívili za účelom pomoci.
Niekedy sa stane „zázrak na počkanie“ ,ale zväčša prichádza výsledok až po nejakom čase. Vyzbrojte sa preto trpezlivosťou a odhodlaním!

Komu je určená?
Každému kto trpí pohybovými ťažkosťami, alebo im chce predchádzať a je ochotný pre zlepšenie svojho stavu vyvinúť aktívne úsilie a trpezlivo na tom pracovať.

Ako vyzerá terapeutický proces?
Proces začína úvodným vyšetrením zameraným na funkciu pohybového systému. Ak máte zdravotnú dokumentáciu týkajúcu sa vašich ťažkostí, prineste si ju. Pred vyšetrením neužívajte lieky ovplyvňujúce pohybový systém (napr. proti bolesti, protizápalové), aby výsledky boli presné. Ak ich užívate, odporúčame kľudový režim a fyzioterapiu až po ich dobratí.
Vyšetrenie zahŕňa podrobnú anamnézu a otázky o vašich ťažkostiach (lokalita, frekvencia, história, vplyv pohybov a polôh). Zhodnotíme držanie tela, pohybové funkcie, rozsahy a reakcie na testy. Pohmatom a manuálnymi testami preveríme pružnosť a stav tkanív.
Po vyšetrení navrhneme postup na zlepšenie vášho funkčného stavu. Hlavným nástrojom liečby bude cvičenie (kinesioterapia), doplnené o manuálnu a prístrojovú terapiu.