SEKNUTIE V KRÍŽOCH – AKO VZNIKÁ A ČO S TÝM?
Mnoho ľudí v dnešnej dobe zažilo, alebo aspoň videlo niekoho s akútnym lumbagom, teda seknutím v krížoch. Často sa posťažujú že ich ofúklo, boli v prievane alebo mali zapnutú klímu. No je to naozaj hlavná príčina vzniku bolestivého seknutia?
Pre správne pochopenie je na začiatok potrebné vysvetliť čo vlastne seknutie je. Lumbago je bolestivý stav pri ktorom vzniká ostrá, prudká a silná bolesť v krížovej oblasti. Môže sa jednať aj o bolesť vystreľujúcu smerom od krížov do zadku, stehien, lýtok alebo až do prstov na nohe. Okrem toho sa človek ťažko pohybuje a má tak isto obmedzenie aj v sedení alebo pri ležaní. Všetky tieto symptómy vznikajú náhle a najčastejšie po prudkom pohybe do predklonu a rotácie.
Naše telo, tak isto ako hocičo iné na našej planéte, podlieha fyzikálnym zákonom. Gravitácia, ťah, teplota, tlak a sila sú iba niektoré činitele ktoré pôsobia na človeka. Pojem mechanika sa nehodí iba do autoservisu ale využíva sa aj vo fyzioterapii. Pri všetkých pohyboch môžeme hovoriť o "mechanike pohybu". Tá nám popisuje čo sa deje s našimi kĺbmi, svalmi, šľachami, väzivom, medzistavcovými platničkami.
To ako stereotypne sedíme, stojíme alebo ako sa hýbeme, výrazne ovplyvňuje polohu našich stavcov a platničiek a napätie priľahlých svalov. To znamená že samotné seknutie vznikne iba vtedy ak je naša mechanika pohybu nevyvážená. Oči aj ruky máme nasmerované dopredu takže niet divu že nás to všetkých ťahá do zhrbeného držania tela. Celá driekovo-krížová oblasť teda začína byť preťažovaná z flekčného držania. Na to aby ste pochopili čo je potrebné spraviť stačí zapojiť sedliacky rozum. Pokiaľ vzniklo seknutie kvôli preťažovaniu v zhrbenom sede alebo stoji, treba vyrovnať toto napätie presne opačným smerom, teda vystrieť a zakloniť sa. Správne postupy pri liečbe mechanickej bolesti popisuje McKenzie metóda ® Mechanickej Diagnostiky a Terapie , ktorú využívame aj v našom fyzioterapeutickom centre.
Pri seknutí vznikajú poranenia v danom úseku chrbtice. Následne sa niektorá časť štruktúry posúva na iné miesto a vzniká blok v pohybe. Pre jednoduchšie pomenovanie problému si vymenujeme viacero scenárov alebo ich kombinácie ktoré sa môžu udiať.
Blokové postavenie stavca
Stavec sa vďaka zhrbenému držaniu tela posúva z neutrálnej pozície ( čo je dej fyziologicky). Postupom času si telo "navykne" na túto pozíciu stavcov a začne posúvať prirodzený rozsah pohybu ďalej a ďalej ( tu už začína dej patologický). Až jedného dňa dostane príslušný stavec ešte zabrať napríklad zdvihnutím bremena a povolí, teda vysunie sa a zablokuje prirodzený pohyb.
Vyskočená platnička
Ako sa ľudovo nazýva herniácia platničky. Je to dej ktorý má niekoľko stupňov. Extrúzia alebo až prípadná sekvestrácia disku vzniká pomaly a dáva o sebe vedieť bolesťou už od prvých ľahkých stupňoch degenerácie platničiek. V prvotnom štádiu začína bolieť iba obal ktorý drží platničku pokope, následne sa obal narušuje a platnička je vytláčaná mimo svoj obal. Dokonca sa môže časť platničky oddeliť a pritlačiť na nerv. Kedy je už výrazne narušený životný komfort a pohoda človeka.
Poranenie mäkkých štruktúr
Do tejto skupiny zaradíme poranenia svalov, svalových úponov, väzov alebo šliach. Pri natiahnutí týchto štruktúr , napríklad keď ste zhrbený, vám stačí udržať pozíciu viac ako 15 minút a telo automaticky začne predlžovať vaše väzy ktoré sú za bežných podmienok oporou pre telo. Tým pádom takto preťažený väz už nespĺňa fixačnú funkciu. To dáva priestor a zvyšuje šancu na zranenie a neudržanie platničiek a stavcov vo fyziologických polohách.
Logicky teda musíme uznať že správna možnosť liečby seknutia je zmena vašich stereotypov pohybu, sedu a úprava činností ktoré vykonávate. Lieky a masáže vám dokážu ubrať od bolesti ale ak si neupravíte svoje držanie tela problém sa vám bude opakovať a časom len zhoršovať.