ŠPORT A REGENERÁCIA U DETÍ


V nasledujúcom blogu si rozoberieme pohľad fyzioterapeuta k téme športovanie detí. Je to dosť časte a v podstate samozrejme že deti sa k športu dostanú cez svojich rodičov ktorý im ho zvyčajne aj vyberú. Už od začiatku je ale potrebné striehnuť na samotný fakt ako sa daný šport páči alebo nepáči vašim deťom. Od toho sa odvíja celý úspech a podstata prečo športovať.

Takže... konkrétny šport by sme už mali vybratý. Deti ktoré výkonnostne športujú mávajú v priemere 3-5 tréningových jednotiek počas týždňa. Keď sa nad tým zamyslíme je to na úrovni poloprofesionálneho až profesionálneho športovca. Ak do toho prirátame súťažné zápasy alebo preteky či turnaje, máme dosť veľa pohybu za týždeň. Tu je ešte na mieste spomenúť to že deti chodia do školy, možno majú ešte iné krúžky a tým pádom sú v stálom kolobehu. Potom je potrebné pýtať sa, kedy môžu oddychovať ? Nechceme podceňovať trénerov, a ani to nie je v podstate ich práca, ale je potrebné sa zamyslieť koľko času sa venuje regenerácií počas tréningov. Od detí sa vyžaduje aby trénovali naplno a to je dobré, vyžaduje sa aby boli sústredený na to čo robia. Každý od nich chce aktivitu, v škole na tréningu a potom aj doma. Samozrejme detský organizmus má ešte veľa sily, ale naozaj chcete vyminúť celú energiu kvôli športovým výsledkom.

Keď si pozriete rôzne štatistiky ohľadom počtu detí ktoré športujú. Existuje veľmi veľa klubov pre malé deti a na druhej strane veľmi málo klubov v ktorých športujú dospelý. Tu sa nám jasne a zreteľne prelína fakt ktorý nemožno odložiť na druhú koľaj. Veľa dospelých pri úvodných fyzioterapeutických vyšetreniach ktoré robíme spomenie že športovali, ale len keď boli mladý a na otázku prečo prestali športovať je v 90% odpoveď lebo sa nejako zranili. No a potom sa už nedokázali zaradiť naspäť do tréningového procesu.

"Ak chcete investovať do svojich detí aby sa venovali športu je potrebné si uvedomiť že rovnako dôležité je aj regenerovať"

Tým pádom, je nám jasné že deti dokážu športovať no nedokážu športovať v takomto tepme až do dospelosti. Fyzioterapia, regenerácia v saune, športové masáže nie sú len pre profesionálnych športovcov zo známych klubov. Ak chcete investovať do svojich detí aby sa venovali športu je potrebné si uvedomiť že rovnako dôležité je aj regenerovať a investovať aj do týchto služieb. V opačnom prípade je šport len dočasná zábavka. Je to úloha rodičov postarať sa o svoje deti zodpovedne. Nie je vhodné čakať na zranenie a riešiť veci až keď prídu. Jednoducho si zrátajte na jednej strane všetky aktivity pri ktorých vaše dieťa svoju energiu vydáva a na druhej strane koľko energie môže načerpať a koľko času môže oddychovať či relaxovať.

U nás v HELAS fyzioterapia sa venujeme aj športovej rehabilitácií a regenerácií počas vysokého tréningového zaťaženia a aj mimo sezóny.

_______________________________________________________________________________

Jeden z našich klientov, momentálny majster SR v športovej gymnastike Jakub Vaško, navštevuje naše súkromné fyzioterapeutické centrum už niekoľko rokov. Posledné mesiace sme začali spoluprácu s najúspešnejším plaveckým klubom na Slovensku SPK Bratislava.