Kinesiotaping

Kineziotaping (taping, tejpovanie) je pomerne nová terapeutická metóda, ktorá sa využíva ako terapia pri problémoch pohybového ústrojenstva. Vznik tejto terapie sa pripisuje doktorovi Kenzovi Kasemu (japonskému chiropraktikovi). Taping z anglického slova ,,tape" má 2 významy. ,,Tape" - z anglického prekladu znamená ,,zalepiť" v slovenčine má význam podstatného mena ,,páska".

Tejpovanie je možné využiť pri rôznych ochoreniach (akútne alebo chronické ochorenie kĺbov, pohybového aparátu), alebo ako prevenciu. Je to bežne využívaná metóda v športovom lekárstve (športe), ortopédii, pediatrii, neurológii, ale aj pri rehabilitácii. Lekári túto metódu kombinujú s inými liečbami (elektroliečba, fyzioterapeutická liečba, magnetoterapia a mnohé iné).

Lymfotaiping je špeciálna technika patriaca do techník kineziotapingu, ktorá bola vyvinutá v 70. rokoch minulého storočia. V preklade slovo lymfotaping znamená- lymfatická korekcia , t.j. korekcia toku lymfy.                      Lymfotaping je veľmi efektívna liečba lymfatického opuchu a zabraňuje jeho opakovanej tvorbe.                      Veľkou výhodou lymfotapingu je tiež možnosť pôsobiť na lymfatický systém v domácich podmienkach alebo zintenzívniť lymfodrenáž medzi jednotlivými manuálnymi alebo prístrojovými lymfodrenážami.